راهنمای تدوین بهترین استراتژی محتوا

بازاریابی محتوا یعنی ایجاد محتوایی که مخاطبان هدف را جذب و با گروه مورد نظر ارتباط برقرار کند یا به عبارتی، ارتباط برقرار کردن با مشتری بدون وادار کردن وی به خرید. استراتژی محتوا قلب تپنده‌ی این فرایند است. پیش از اینکه به پلتفورم‌های تبلیغات محتوای همسان، همانند یکتانت رجوع کنید، ابتدا باید تصمیم بگیرید که قصد تولید چه نوع محتوایی را دارید.

محتوایی که بدون هیچ هدف مرتبطی با برند و محصول شما، روانه‌ی دنیای مجازی شود، هیچ نتیجه‌ی مثبتی برای برند یا کسب‌و‌کارتان در پی نخواهد داشت. چنین رویکرد ضعیفی در خوشبینانه‌ترین حالت، مخاطب را کمی سردرگم و در بدبینانه‌ترین حالت، مخاطب را حسابی گیج می‌کند و موجب می‌شود مشتریان فعلی و بالقوه‌ی خود را از دست بدهید. این در حالی است که تدوین استراتژی محتوا کمک‌تان می‌کند، پیشاپیش بدانید که چگونه قرار است جامعه‌ی هدف را با تولید محتوای خواندنی و مخاطب‌پسند به سوی خود بکشانید. نمونه این تبلیغات محتوایی بی‌هدف کلیپ‌های طنز انیمیشنی است که بعضا به تعداد بسیار زیاد بازدید می‌شود و حتی در کوتاه مدت ممکن است تعداد زیادی از کاربران را به سمت شما بکشد اما هزینه بالای آن اثر ماندگاری ندارد و برند شما تصویری را در ذهن کاربران ایجاد نکرده است. البته شاید این هزینه بسیار زیاد برای برخی شرکت‌ها توجیه داشته باشد اما برای کسانی که می‌خواهند با استفاده از محتوا در بلندمدت نتیجه بگیرند این راه صحیح نیست.

چگونه یک استراتژی محتوا تهیه و تنظیم کنید؟

برای موفقیت در این زمینه ابتدا باید بدانید که قصد تولید محتوا برای چه موضوعی را دارید، مخاطبان هدف‌تان چه کسانی هستند و ‌مقصودتان دستیابی به چه نتیجه‌ای است. مانند یک ناشر فکر کنید. اگر همیشه محتوا را در رأس اقدامات‌تان قرار بدهید، نیمی از مسیر موفقیت را پشت سر گذاشته‌اید. شبیه مشتریان‌تان فکر کنید تا بتوانید همان محتوایی را که ‌می‌پسندند در اختیارشان بگذارید.

احتمالا تا به اینجا متوجه شده‌اید که چرا استراتژی محتوا اهمیت دارد. اکنون زمان آن است که استراتژی خودتان را تهیه و تنظیم کنید. در این مرحله باید دست از کلنجار رفتن با نظریه‌های محتوا بردارید و در عوض، آستین‌هایتان را بالا بزنید و وارد میدان شوید. باید افکارتان را به کار بیندازید. آسان‌ترین راهکار برای شروع تدوین استراتژی محتوا این است که خودتان را جای مخاطبان هدف‌تان بگذارید و مانند خودشان فکر کنید.

بعد از جمع‌آوری اطلاعات کافی و تحلیل رقبای خود باید درصدد طرح‌ریزی یک استراتژی فراگیر باشید که برای مخاطبان‌تان جذاب، حاوی اطلاعات مفید و البته سرگرم‌کننده باشد یا راحت‌تر بگوییم، مخاطبان‌تان را به تحسین وادارد. ابتدا باید با طوفان فکری شروع کنید. در مورد کلمات کلیدی، زمان‌بندی انتشار، کانال‌های توزیع و تمامی موارد دیگر باید بعد از مرحله‌ی طوفان فکری تصمیم بگیرید.

مرحله‌ی طوفان فکری در تدوین استراتژی محتوا

فرقی نمی‌کند صاحب یک شرکت بزرگ باشید یا کسب‌و‌کاری انفرادی، زیرا در اصلِ فرایند طوفان فکری تفاوتی ایجاد نمی‌شود. توصیه می‌کنیم این مرحله‌ را با پاسخ به چند پرسش‌ ساده اما کلیدی آغاز کنید:

 • مخاطبان هدف‌تان چه کسانی هستند؟
 • آیا یک موضوع مشخص مد نظر دارید و هدف‌تان موفقیت در حوزه‌ی همان موضوع خاص است؟
 • مخاطبان‌تان به دنبال چه اطلاعاتی هستند؟
 • مخاطبان‌تان برای چه نوع محتوایی وقت صرف خواهند کرد؟
 • چگونه می‌توانید مخاطبان فعلی خود را راضی نگه دارید؟
 • چگونه می‌توانید مخاطبان جدید جذب کنید؟
 • چه ‌مواضعی از استراتژی محتوای رقبا را می‌پسندید و به چه ‌مواضعی نقد دارید؟
 • آیا هیچ جنبه‌ای در مورد برندتان هست که قصد ندارید برجسته‌اش کنید؟
 • می‌خواهید در نتیجه‌ی اقدامات‌تان به چه اهدافی دست پیدا کنید؟
 • در مورد شاخص‌های کلیدی عملکرد چه تصمیمی دارید؟
 • از مخاطبان‌تان انتظار دارید چگونه یا با چه جنبه‌ای از برندتان همبستگی برقرار کنند؟

با پاسخ به این پرسش‌ها به روشنی درک خواهید کرد که هدف‌تان از بازاریابی محتوا چیست، مخاطبان‌تان چه کسانی هستند، جامعه‌ی هدف در جست‌و‌جوی چه اطلاعاتی است یا مثلا محتوا را در چه قالبی می‌پسندد (روایت خبری یا داستان‌گونه یا هر دو). بنابراین مقصود از مرحله‌ی طوفان فکری در تدوین استراتژی محتوا این است که به اطلاعات پایه دست پیدا کنید. تکلیف خود را با اصل پیامی که می‌خواهید برسانید و نیز ارزش‌های اصلی (مجموعه‌‌ای کلیدی از اهداف بازاریابی محتوا) روشن کنید. فقط در این صورت است که می‌توانید محتوایی عالی تولید کنید و آن را بسط بدهید.

پس از آنکه استراتژی محتوای خود را آماده کردید و محتواهای خود را تولید کردید، با استفاده از سیستم‌های تبلیغاتی همسان، محتوای خود را در معرض دید و استفاده افراد بیشتر و مرتبط‌تر قرار دهید تا بهتر بتوانید از محتوای خود به سودآوری برسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *