,

فرق بین تبلیغات همسان و بازاریابی محتوایی

افراد بسیاری در صنعت تبلیغات، به دلیل تفاوت‌های موجود میان تبلیغات همسان (Native Advertising) و بازاریابی محتوایی (Content Marketing) دچار سردرگمی می‌شوند. حتی گاهی، این دو اصطلاح به اشتباه، به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی لازم است بدانید که آنها به مفهوم یکسانی اشاره نمی‌کنند و در واقع، تبلیغات همسان می‌تواند ابزاری برای گسترش بازاریابی محتوایی شما باشد.

تفاوت میان تبلیغات همسان و بازاریابی محتوا

اگر بخواهیم این تفاوت‌ها را به ساده‌ترین شکل ممکن بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم که تبلیغات همسان مانند عکاسی‌کردن و بازاریابی محتوا مانند ساخت سریالی بلندمدت است.

تبلیغات همسان (عکاسی)

تصور کنید که به تازگی یک دوربین دیجیتال خریده‌اید. شما قصد دارید از منظره‌های زیبایی که می‌بینید، عکس بگیرید. برای عکاسی، تمام حواس شما به شرایط محیط است: منظره زیبا، نور خوب و یا یک چهارچوب خاص. تبلیغات همسان نیز مثل عکاسی،‌ بسیار هدفمند است. این تبلیغات محتواهای خاصی را هدف قرار می‌دهند تا به فروش برسند. در حالی که برای فیلم‌برداری و ساختن سریال تلویزیونی، نیاز به یک بازه زمانی بسیار طولانی‌تر و صرف هزینه، فکر و انرژی بیشتری دارید. شاید بتوان گفت پروژه عکاسی هم بخشی از فرایند ساخت سریال است. بنابراین، تبلیغات همسان یکی از مدل‌‌های بازاریابی است که بازاریابان محتوایی معمولاً از آن استفاده می‌کنند تا محتوا را بدون ایجاد اختلال و مزاحمت در دسترس مخاطبان قرار دهند.

بازاریابی محتوایی (تولید سریال)

بازاریابی محتوایی، دارایی یا تاکتیک واحدی نیست، بلکه یک اصل و طرز فکر است. بازاریابی محتوایی، آگاهانه، پرورش‌یافته و یک بازی طولانی است. بازاریابی محتوایی یعنی تمام تاکتیک‌های محتوایی شما (که می‌تواند شامل تبلیغات همسان هم باشد) به هم بپیوندند تا به چیزی بزرگ‌تر تبدیل شوند. درست همانطور که یک سریال محبوب باید با فیلم‌نامه جالب، بازیگران توانا و سناریوهای جذاب مخاطب را درگیر و تشویق به دنبال کردن سریال کند، بازاریابی محتوا هم رویکردی است که به شما امکان می‌دهد تا در سطحی عمیق‌تر و به صورت متعهدتر و طولانی‌مدت با مشتریان خود ارتباط بر قرار کنید.

برای نمونه، شاید یک شرکت ابری (cloud company) باشید که بر جذب کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط تمرکز کرده‌اید. در نتیجه، استراتژی بازاریابی محتوایی شما برای سال بعد، می‌تواند شامل این موارد باشد: روابط عمومی (نقد و نظرات در رسانه‌های اکتسابی)، وبلاگی با نویسندگان مهمان که مشاوره‌های کاریِ غیرتبلیغاتی را ارائه می‌دهند (که برای جذب کردن کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط طراحی شده‌اند)، شبکه‌های اجتماعی فعال برای انتشار محتوای وبلاگ شما و محتواهای متعددی از مطالعات موردی و نظراتِ مشتریان راضی. در این بین ممکن است که به عنوان بخشی از استراتژی، بر تبلیغات همسان، مثلاً با استفاده از یکتانت نیز تکیه کنید تا محتواهای خود را از طریق بهترین ناشران در معرض دید قرار بدهید.

در کل، بازاریابی محتوایی، رویکردی بلندمدت برای جلب اعتماد مشتریان و ایجاد این حس است که برند یا شرکت شما، تخصص منحصربه‌فردی دارد و آن را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد تا بتوانند زندگیشان را بهبود دهند یا مشکلی را حل کنند. در نهایت، زمانی که این اعتماد به وجود می‌آید، مصرف‌کنندگان را در قیف فروش جلوتر می‌راند.

درست است که بازاریابی محتوایی نیازمند تعهد بالا و سرمایه‌گذاری انسانی است، ولی وفاداری بیشتری را در مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند و تأثیر بهتری بر آنها می‌گذارد. درست مانند فرایند تولید سریال، در بازاریابی محتوا هم زمان و انرژی که فرد برای مدیریت محتوا صرف می‌کند، نسبت مستقیمی با کیفیت نتایج دارد.

مقایسه‌ی تبلیغات همسان و بازاریابی محتوا

تبلیغات همسان بازاریابی محتوایی
تعریف هر محتوای پولی میان‌پُستی که به طور ذاتی، هیچ اختلال و مزاحمتی ایجاد نمی‌کند. محتوایی که بدون هیچ‌گونه تبلیغات مستقیمی، برای مشتریان ارزش ایجاد می‌کند و با آنها ارتباط می‌گیرد.
 

دلیل استفاده

با توجه به ساختار و تأثیری که دارد، نقش مهمی در استراتژی‌های کسب درآمد ناشران ایفا می‌کند و به سرعت به یکی از بهترین شیوه‌ها برای بازاریابان آنلاین تبدیل شده‌است. از بین روش‌های مورد اعتماد مشتری، محتوای آموزشی نسبت به تبلیغات تلویزیون، رادیو، بیلبوردها و همچنین روزنامه‌ها و مجله‌ها، تأثیر بیشتری می‌گذارد.
 

 

 

انواع

·       تبلیغات میان‌پُستی

·       تبلیغات در موتورهای جستجو

·       ماژول‌ها و جایگاه‌های مطالب پیشنهادی

·       لیست‌های تبلیغاتی

·       تبلیغات و محتواهای سفارشی

·       پُست‌ها یا مقالات وبلاگ

·       ویدیوها

·       کتاب‌های الکترونیک و گزارش‌ها

·       اینفوگرافیک

·       پادکست

·       راهنماها و دستورالعمل‌ها

·       خبرنامه‌ها یا کمپین‌های ایمیلی

·       مطالعات موردی و پروفایل‌های مشتریان

·       پُست‌های شبکه‌های اجتماعی

 

 روش استفاده

درست:  عنوان‌گذاری صحیح محتوا

نادرست: استفاده از تیترهای نادرست، گمراه‌کننده و یا بیش از حد احساسی.

درست: الهام گرفتن از شبکه‌های اجتماعی برای نوشتن تیترهای مدنظر

نادرست: نوشتن تیترهایِ بیش از حد اغراق‌آمیز

نادرست: تولید مقاله با استفاده از محتوای تکراری دیگران

درست: استفاده از متنی که به آرامی خواننده را به مرحله‌ی بعدی موردنظر شما هدایت کند.

نادرست: تشویق کاربر به کلیک‌های تصادفی با استفاده از بنرهای مهیجی که به محتوای خاصی ختم نمی‌شوند.

درست: ایجاد گردش اجتماعی (یعنی میزانی که مردم  به عنوان بخشی از زندگی اجتماعی روزمره‌ی خود، مطالب یا اطلاعات مربوط به برند شما را در محل کار، در مسیر‌ رفت‌و‌آمد یا در خانه، به اشتراک می‌گذارند.)

درست: ارائه‌ی مطالب کاربردی (یعنی تا چه حد می‌توان به راحتی و بلافاصله به محتوا عمل کرد، بدون اینکه افراد مجبور باشند برای دستیابی به مزایای آن، بیش از حد تلاش کنند یا پول زیادی خرج کنند.)

درست: ایجاد ارتباط عاطفی (یعنی تا چه حد آن محتوا، واکنش عاطفی را در فرد برمی‌انگیزد، به تصمیم‌گیری‌های او جهت می‌دهد، باعث انجام اقداماتی توسط او می‌شود، ذهنیت او را تغییر می‌دهد و موجب وفاداری او به برند می‌شود.)

درست: داستانی بگویید که هیچ کس دیگری نتواند بگوید (یعنی تا چه حد سیر محتواهای شما، بر اساس تجربه‌ای است که فقط منحصر به برند شماست.)

 

شما به دنبال چه هستید؟

یکتانت تخصص منحصربه‌فردی در هر دو زمینه‌ی تبلیغات همسان و بازاریابی محتوا دارد و با همکاری با بهترین ناشران،‌ به کاربرهای باکیفیت و واقعی دسترسی دارد.

 

2 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *